Jezioro Rumian

Wielkość naszego jeziora szacowana jest na około 300 ha. Jeśli chodzi o długość Pan Wiesiek mówi : “długie na 5 km ,a szerokie na kilometr” i trzeba się z nim zgodzić, tak też piszą w książkach i portalach internetowych . Zbiornik należy do najbardziej wartościowych i atrakcyjnych krajobrazowo form rzeźby terenu na obszarze Welskiego Parku Krajobrazowego. Na półwyspie nazwanym przez nas “cyplem ” (ponieważ  mocno wchodzi w jezioro), podobno kiedyś była grobla umożliwiająca przeprawę na drugi brzeg. Z tego właśnie miejsca rozciąga się przepiękny widok. Jezioro nie jest głębokie-  maksymalnie 14,4 m, a jego średnia to 6,5 m.

Brzeg jeziora otoczony jest lasami, polami, łąkami i zabudowaniami okolicznych wsi. Dobrze już dobrze, piszę o wędkarstwie. Według klasyfikacji rybackiej jezioro należy do typu leszczowego. Użytkownikiem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie Ostróda . Potwierdzone jest (złapane przeze mnie lub moich znajomych),  że w jeziorze pływają węgorze, okonie, płocie, sandacze i naprawdę spore szczupaki.

W razie gdyby ryba nie brała, mamy do wyboru jeszcze rzekę Wel, a w promieniu 15 km. innych  jezior jest do wyboru do koloru, jak np. jez. Grądy, jez. Zarybinek, jez.Hartowieckie, jez.Tarczyńskie, jez. Dąbrowa Wielka, jez. Dąbrowa Mała itd. A jeśli nawet tam się nie powiedzie zapraszamy do Koszelew do Gospodarstwa Rybackiego Państwa Ossowskich, gdzie funkcjonują 2 duże łowiska pstrągowe i wielogatunkowe. Można iść na łatwiznę i kupić smacznego pstrąga prosto z wody lub prosto z wędzarni. Było o rybach, trzeba wspomnieć o grzybach. Małe laski w okolicach jeziora nigdy jeszcze nas nie zawiodły. Może nie nazbieraliśmy 20 kilo rydzy, ale koźlarzy, maślaków, prawdziwków, kani już tak. Przez zbiornik przepływa rzeka Wel, i tak kiedy jeszcze nawet nie myśleliśmy o tym, że będziemy mieli tu domek, zorganizowaliśmy spływ kajakowy niemalże pod naszą posiadłością i przepłynęliśmy rzeką Wel około 70 km. Rzeka Wel… hmmm najpiękniejszy spływ kajakowy jaki kiedykolwiek przeżyliśmy. Wel jest urokliwą i urozmaiconą rzeką. Są odcinki kiedy płynie się przez łąki, mocno meandruje w lesie, jest spokojnie i leniwie, są mniejsze i większe jaziora, przenoski przez drzewa i sztuczne zapory, oraz elementy górskiej rzeki, czyli wszystko co jest potrzebne do dobrego spływu.

Dla miłośników wycieczek pieszych (nordic walking) oraz jednośladów (rowerzystów) Welski Park Krajobrazowy zorganizował trasę wokół jez. Rumian 

Dodaj komentarz

5 thoughts on “Jezioro Rumian”

        1. Witamy,
          Tutaj niestety nie pomogę. Pola namiotowego dookoła jeziora nie ma, jedynie w grę wchodzi rozbicie się na „dziko” . Około 6 km od nas jest jezioro Dąbrowa Mała i tam przy samym jeziorze jest pole namiotowe, a i ryba tam podobno kiedyś była 🙂 Powodzenia i Pozdrowienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *